امیرعباس بشاش

مدیریت حرفه ای هتلداری

مدیریت جهانگردی برنامه ریزی و توسعه

طراح و توسعه دهنده وب

امیرعباس بشاش

مدیریت حرفه ای هتلداری

مدیریت جهانگردی برنامه ریزی و توسعه

طراح و توسعه دهنده وب

بلاگ

عصر طلایی هتل ها: تاریخ و تحول صنعت هتلداری

۲۳ فروردین ۱۳۹۹ هتلداری و گردشگری
عصر طلایی هتل ها: تاریخ و تحول صنعت هتلداری

آنچه می‌خوانید:

صنعت هتلداری، یکی از صنایع کلان و حیاتی در اقتصاد جهانی است که تاریخ تحول‌های بزرگ و جذابی را پشت سر گذاشته است. از طلایی‌ترین ایام هتل ها در قرن نوزدهم تا تکامل نمادهای معروفی چون هیلتون و ماریوت در قرن بیستم، دنیای هتلداری با شکل‌گیری و تغییرات مختلف رو به رو شده است.

عصر طلایی هتل ها

تاریخ عصر طلایی هتل ها به سال ۱۸۲۹ باز می‌گردد، زمانی که "Isaiah Rogers" ساختن یک هتل بزرگ و نوآورانه در بوستون را آغاز کرد. این هتل به نام "Tremont House"، اولین هتل درجه یک آمریکایی بود و نمادی از انقلاب در صنعت هتلداری شد. در این هتل، اتاق‌های خصوصی با درهای قفل‌دار، لگن، پارچ آب، و صابون ارائه می‌شد.

مجلل‌ترین هتل دنیا

در سال ۱۸۷۴، ویلیام چاپمن رالستون، بانکدار و نجار کشتی، مجلل‌ترین هتل دنیا را در شهر سان فرانسیسکو ساخت. او مفهوم اتاق‌های خصوصی و بهداشتی را با حمام اختصاصی همراه کرد و برای امنیت بیشتر، در داخل هر راه ورودی چراغی نصب کرد. این هتل به نام ویلیام چاپمن رالستون شناخته می‌شد و میزبان مسافران ثروتمند و معتبری بود.

هتل های درجه یک و قصرها

هتل های درجه یک و قصرها در این دوره به دنبال جلب ثروت و توجه اشخاص مرفه بودند. این هتل ها، مانند هتل های قدیمی اروپا، گران‌تر و خارق‌العاده‌تر از طبقه متوسط جامعه بودند.

ظهور مسافران تجاری

در اوایل دهه ۱۹۰۰، ظهور نوع دیگری از مسافران، یعنی صاحبان کسب و کار (تجار)، شروع شد. این مسافران اقامت خود را در هتل های بزرگ و گران قرار می‌دادند. به منظور پاسخ به نیازهای این نوع مسافران، Ellsworth M. Statler نوع جدیدی از هتل‌ها را به نام "هتل‌های تجاری" ابداع کرد. اولین هتل استاتلر در بوفالوی نیویورک در سال ۱۹۰۸ افتتاح شد و اقامت در آن با اتاق‌های خصوصی و بهداشتی اختصاصی امکان‌پذیر شد.

صنعت هتلداری در دهه ۱۹۲۰

بعد از جنگ جهانی اول، ساختارهای هتلی در شهرهای بزرگ و کوچک به سرعت گسترش یافت. هتل استیونز در شیکاگو، که بعدها به نام "کنراد هیلتون" تغییر نام داد، با بیش از ۳۰۰۰ اتاق، به عنوان یکی از بزرگ‌ترین هتل های جهان شناخته شد.

هتل والدورف آستوریا

پس از افتتاح هتل استیونز، ساختار هتل والدورف آستوریا در نیویورک آغاز شد. این هتل به عنوان یکی از مجلل‌ترین و گران‌قیمت‌ترین هتل های دنیا شناخته می‌شود و هزینه ساخت آن در حدود ۵ میلیون دلار بود. در حال حاضر، هتل والدورف آستوریا سالانه بیش از ۷۰ میلیون دلار سود تولید می‌کند.

هیلتون و ماریوت

هیلتون و ماریوت، دو نام بزرگ در صنعت هتلداری، جایگاه خود را در تاریخ این صنعت به دست آوردند. کنراد هیلتون، نامی که به شهرت بزرگی در صنعت هتلداری دست یافت، امپراتوری هتلداری خود را با داشتن ۲۰۵ هتل و مهمانخانه‌ها به بیلیون‌ها دلار برای خود بنیان نهاد او  والدورف آستوریا را خریداری کرد و سود آن را به بیش از یک میلیون دلار افزایش داد. از سوی دیگر، "ویلارد ماریوت" امپراتوری هتل هایی با ارزش میلیاردها دلار را ایجاد کرد.

ظهور هتل‌های اقتصادی

در دهه ۱۹۶۰، نوع دیگری از اماکن اقامتی به نام "هتل های اقتصادی" وارد بازار شدند. این هتل‌ها با هدف کمینه کردن هزینه‌ها و ارائه اتاق‌های ارزان‌تر برای مسافران تشکیل شدند. "کمونز ویلسون"، با ایجاد زنجیره هتل "Holiday Inn"، به موفقیت بزرگی دست یافت. اکنون "Holiday Inn" با بیش از ۱۷۰۰ هتل در ۵۴ کشور و درآمد سالیانه دو میلیارد دلار، یکی از بزرگترین زنجیره‌های هتلی جهان است.

هتل‌های تمام سوئیت

در دهه ۱۹۸۰، هتل‌های تمام سوئیت ظاهر شدند و امکانات اقامتی برای مهمانان به گونه‌ای طراحی شد که اتاق خواب و نشیمن مجزا از یکدیگر قرار می‌گرفت.

صنعت هتلداری در دهه ۱۹۹۰

در دهه ۱۹۹۰، صنعت هتلداری به سمت ارائه سرویس‌های خاص و منحصر به فرد برای جلب مهمانان بیشتر سوق یافت. بیش از ۶۰ درصد هتل‌های آمریکا در این دوره به مالکیت زنجیره‌های هتلی بزرگ تعلق داشتند.

نقش اقتصادی صنعت هتلداری

صنعت هتلداری به عنوان یکی از صنایع بزرگ و حیاتی اقتصادی آمریکا جایگاه خاصی دارد. این صنعت، همچنین دومین صنعت بزرگ آمریکا محسوب می‌شود و با تلفیق سرویس‌های غذا و نوشیدنی با اقامت، به عنوان دومین منبع درآمدی کشور شناخته می‌شود.
نه تنها صنعت هتلداری به اقتصاد آمریکا رونق واگذار کرده بلکه امکان ارائه سرویس‌های متنوع و شکل‌گیری انواع مختلف هتل‌ها، تجربه اقامتی منحصر به فردی را برای مسافران فراهم کرده است. این صنعت همچنین به اشتغالزایی و توسعه شهرها و مناطق گردشگری اهمیت زیادی دارد.
در نهایت، تاریخ صنعت هتلداری نشان از تحولات زیبا و تاثیرگذاری دارد که این صنعت در طول قرن‌ها تجربه کرده است و به عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصاد جهان شناخته می‌شود. این تحولات نشان دهنده تعهد و ابتکار مدیران و کارآفرینان در ایجاد تجربه اقامتی بهتر و رفاهی‌تر برای مسافران در سراسر جهان است.

Picture of امیرعباس بشاش
امیرعباس بشاش
در ۱۱ فروردین ۱۳۶۵ در تهران متولد شدم و در حال حاضر در قشم زندگی می کنم. فارغ التحصیل رشته مدیریت هتلداری و مدیریت جهانگردی برنامه ریزی و توسعه از دانشگاه آموزش عالی قشم هستم. علاقه مند به طراحی و توسعه وب* هستم و در زمینه هتلداری و گردشگری فعالیت حرفه ای دارم. از خانواده ای با ریشه در صنعت گردشگری و هتلداری هستم و که از سال ۱۳۱۰ تا کنون در این زمینه فعال بوده اند. هدف من این است که با تجربه و مهارت خود، مدیر موفق و شایسته ای در صنعت گردشگری و هتلداری باشم.
Tags:
نوشته های مرتبط
طبقه بندی هتل و انواع آن

“طبقه بندی هتل‌ها بر اساس امکانات و خدمات ارائه شده، از هتل‌های لوکس تا هتل‌های اقتصادی متنوع است.”

تقسیمات هتل و انواع خدمات ارائه شده در صنعت هتلداری

هتل‌ها به عنوان مکان‌هایی برای اقامت، تغذیه، تفریح و ارائه خدمات به مهمانان شناخته می‌شوند و بر اساس نوع و کیفیت خدمات، به تقسیمات مختلفی از اقتصادی تا مجلل تقسیم می‌شوند.

یک دیدگاه بنویسید

برای امنیت ، استفاده از سرویس ریکپچای گوگل الزامی است که منوط به خط مشی رازداری و شرایط استفاده گوگل است.